Põhjused, miks peaksid lisama mitmekülgse toimega A-vitamiini oma nahahooldusse

Mis on A-vitamiin?

Terminoloogia on segadusseajav ja liikvel on palju eksitavat teavet, kuid riikliku terviseinstituudi kohaselt on A-vitamiin retinoidide rühma üldnimetus.

Seega, selguse huvides kasutame kahte nime sünonüümidena. Seejuures kehtib mõiste „retinoid“ A-vitamiini kolme eri vormi kohta: retinool, retinaal (retinaldehüüd) ja retiinhape. Üldiselt avaldavad need nahale samasugust kasulikku toimet.

Erinevus seisneb muundumisprotsessis, mille need peavad või ei pea nahas läbima, et mõju avaldada, ja selles, kui tõhusad on need lõppkokkuvõttes. Retiinhape, mida sisaldavad retsepti alusel väljastatavad tooted, on kõige tugevama ja retinool kõige nõrgema toimega; retinaldehüüdid jäävad nende kahe vahele.

A-vitamiini kasulik mõju nahale

Nahahooldustoodetes kasutatavat A-vitamiini on uuritud rohkem kui ühtegi teist tänapäeval turul saadaolevat koostisosa. Retinoide kasutati dermatoloogias esimest korda 1943. aastal. See on aja jooksul järele proovitud koostisosa, millel on terve rida tõestatud kasulikke mõjusid ning mis on tõhus nii ennetavaks kui ka vananemisvastaseks hoolduseks. Muu hulgas on sellel järgmised kasulikud mõjud.

  • Parandab naharakkude uuenemist: A-vitamiin soodustab surnud naharakkude eemaldumist ning uute, tervete ja siledamate naharakkude teket.
  • Parandab naha tekstuuri ja toonust: A-vitamiin avaldab koorivat toimet, parandades sellega nii naha toonust (see sobib hästi hüperpigmentatsiooni vähendamiseks) kui ka tekstuuri.
  • Aktiveerib kollageeni tootmist: A-vitamiin on ainulaadne selle poolest, et toimib nii epidermises (naha pealiskihis) kui ka dermises ehk nahaaluses koes, kus see aktiveerib kollageeni tootmist.
  • Vähendab peeneid jooni ja kortse: A-vitamiin aitab vähendada peeneid jooni ja kortsukesi, parandab naha seisukorda ja muudab selle paksemaks. Aga seegi pole veel kõik: A-vitamiin vähendab ka olemasoleva kollageeni ja elastiini kadu, pakkudes sulle veelgi rohkem kasulikke toimeid.
  • Leevendab tõhusalt aknet: USA toidu- ja ravimiamet (FDA) kiitis retsepti alusel väljastatava A-vitamiini (retiinhape) akneravimina heaks kindla põhjusega: see aitab reguleerida rasueritust ja selle koorivad omadused hoiavad ära pooride ummistumise.
  • Ravib põletikujärgset hüperpigmentatsiooni: retsepti alusel väljastatav A-vitamiin aitab ühtlustada vistrikulise naha tooni ning on põletikuvastase toimega, leevendades punetust.

A-vitamiini kõrvaltoimed

Halb uudis on see, et kõigi eespool loetletud kasulike toimetega võivad kaasneda ka mõned puudujäägid. Tavalised kõrvaltoimed on nahaärritus, naha kuivus ja fototundlikkus, mõnel juhul isegi villid ja ketendus. Tasub teada, et ka nõrgema toimega käsimüügis olevate retinoididega võivad kaasneda mõningad kõrvaltoimed (vähemalt enamikul inimestel). Hea uudis on aga see, et üldjuhul need kõrvaltoimed kaovad, kui sinu nahk harjub koostisosaga. See protsess on tehniliselt tuntud kui retinisatsioon.

Kasutamine

Kõige olulisem on alustada rahulikult. See on maraton, mitte sprint. Rohkem A-vitamiini ei ole parem, sest nahk võib ärrituda ja vahendi kasutamine tuleb lõpetada. Esimese nädala-kahe jooksul proovi kasutada seda igal kolmandal õhtul, seejärel igal teisel õhtul ja lõpuks igal õhtul. Kogu näo jaoks vajad vaid tillukest, umbes hernetera suurust kogust. Kanna seda puhtale nahale. Ülejäänud nahahooldustooted peavad olema õrnad ja leebed, et nahka mitte üle koormata, vähemalt seni, kuni nahk on A-vitamiiniga harjunud.

Pea meeles, et kannatlikkus viib sihile. Esimesi märke naha seisukorra paranemisest hakkad nägema kõige varem 8–12 nädala pärast.

ÄRA KASUTA KOOS JÄRGMISEGA: alfa-hüdroksühapped, näiteks glükoolhape, toetavad A-vitamiini vananemisvastast toimet, kuid nende kahe koostisosa koos kasutamine võib suurendada nahaärrituse tõenäosust, mistõttu tuleb olla ettevaatlik.

SOBIB HÄSTI KOKKU JÄRGMISEGA: kuna A-vitamiin võib muuta naha päikese suhtes tundlikuks, kasuta seda alati koos päikesekaitsetootega. Paljud A-vitamiini sisaldavad tooted sisaldavad ka rahustavaid (nt kummel) või niisutavaid (nt hüaluroonhape) koostisosi, et nahk taluks toodet paremini.

Populaarsemad küsimused

Kui sageli võin ma A-vitamiini kasutada?

A-vitamiini puhul kehtib vanasõna „Tasa sõuad, kaugele jõuad“. Alusta kasutamist igal kolmandal õhtul, seejärel kasuta igal teisel õhtul ja lõpuks igal õhtul, kui nahk on koostisosaga juba harjunud.

Kas A-vitamiin sobib ka tundlikule nahale?

A-vitamiin võib nahka ärritada, mistõttu peaksid tundliku nahaga inimesed seda mõõdukalt kasutama. Soovitatav on alustada väikeseprotsendilisest tootest või valida toode, mis sisaldab ka nahka toitvaid koostisosi, näiteks kummelit, aaloed või rohelise tee ekstrakti.

Kas A-vitamiin ja retinool on sama asi?

A-vitamiin on retinoidide üldnimetus. See hõlmab A-vitamiini kolme eri vormi: retinaali, mida kasutatakse retseptiravimites, retiinhapet ja retinooli, mis on kõige nõrgema toimega.

Kommentaarid

Kirjuta kommentaar

ILUMAAILM ON NÜÜD VEELGI LÄHEMAL!

LAADIGE ALLA MEIE RAKENDUS!